keccers pfp
keccers
@keccers.eth
How much is too much to spend on groceries? The USDA does produce a monthly reference point for this. They’ve created 4 different food plans that represent a well rounded diet: thrifty, low, moderate, and liberal cost, and provide updated data monthly as to how much it costs to follow those plans, per person in household Pictured is the latest report — January’s totals reported on in February. Thrifty is in its own table https://www.fns.usda.gov/research/cnpp/usda-food-plans/cost-food-monthly-reports
9 replies
3 recasts
42 reactions

Tony D’Addeo pfp
Tony D’Addeo
@deodad
I spend a ridiculous amount on groceries apparently
1 reply
0 recast
8 reactions

Jimmy😼 pfp
Jimmy😼
@jimmynorules
400$ is crazy
1 reply
0 recast
4 reactions

Dee.eth pfp
Dee.eth
@dee21
Groceries for a family of 4 would be insane especially considering this is an average and families are likely to spend more. But i’m a data crazy person so this is fun to look at lol. But are these prices reasonable especially when compared to the minimum wage over there? How many working families can actually afford the moderate or liberal plans?
1 reply
0 recast
1 reaction

Reeeny pfp
Reeeny
@reeeny
Wow. Food costs are so high in the US. I buy organic food and generally don't even look at prices and have it all delivered to my doorstep weekly. Surprisingly, I would probably be ok in the thrifty column. (in Germany, so hard to compare)
1 reply
0 recast
1 reaction

grunt.eth pfp
grunt.eth
@grunt.eth
We probly spend 1500/month at Costco But we do buy hard goods there too Like a bed 😂
1 reply
0 recast
1 reaction

tyler ↑ pfp
tyler ↑
@trh
Family of six…it’s a lot.
0 reply
0 recast
1 reaction

Alistar☄️ pfp
Alistar☄️
@alistarphoto
Cast of the day
0 reply
0 recast
1 reaction

res ipsa ☺︎ pfp
res ipsa ☺︎
@resipsa
Erewhon also in its own table
0 reply
0 recast
1 reaction

Stuart pfp
Stuart
@olystuart
Almost $1600/mo for my family on liberal plan, sounds about right. And by liberal, we don't eat like yuppies or anything. I mix it up between the food co-op and grocery outlet, we go out to eat once a month, have fresh ingredients for good meals, feeding a growing teenager. 15 years ago we were feeding a family of 3 on like $300-400 a month.
0 reply
0 recast
0 reaction